ایمان آل مظفر

خلاقیت و پاسخهای مشابه

خلاقیت و پاسخهای مشابه

 

طراحان گرافیک همواره به دنبال پاسخی خلاقانه برای موارد درخواستی از سوی سفارش دهنده هستند. این سفارشها می تواند در هر حوزه ای قرار بگیرد . در بسته بندی موضوع کمی متفاوت است .

 

 

 

 

 


توجه به نیازها و خواسته های مصرف کننده ، نحوه نگرش و انتخاب ، چیدمان در فروشگاه ، قابلیتهای تولید ،‌الزامات نگهداری ، حمل و نقل و ... برای طراحی یک بسته بندی خلاق بسیار مهم و حیاتی است . ارائه یک راه حل مناسب برای بسته بندی محصولات همواره مورد توجه تولید کنندگان قرار دارد . چرا که نحوه طراحی بسته بندی  نقش بسیار مهم و استراتژیکی را در موفقیت یک برند بر دوش دارد. چند روز پیش که درحال  دیدن بسته بندیهای خلاق در سایتهای مختلف بودم به موردی برخوردم که توجه من را به خود جلب کرد . بسته بندی عسل !  


چند ماه پیش  در حال نوشتن بریف برای طراحی بسته بندی عسل ( جهت ارائه به بخش ایده پردازی دومین جشنواره طراحی بسته بندی با رویکرد صادرات )(بیشتر بدانید) بودم و مواردی را که از نحوه نگرش و بینش مصرف کننده نسبت به عسل به دست آورده بودم ،ا مرور می کردم  . در همان موقع موفق به پیدا کردن راه حلی برای طراحی یک بسته بندی متفاوت شدم .

 

 

بسته بندی به شکل کندوی عسل !

 

 

 

 


بسته بندیهای زیادی را دیده بودم که از خانه های زنبور عسل که به شکل شش ظلعیهای منظم است الهام گرفته و در طراحی لیبل مربوط به انواع بسته بندی از آن کمک گرفته بودند . اتودهای مختلفی را برای بدست آوردن یک ساختار متفاوت با توجه به شکل کندو طراحی کردم و در نهایت به یک ساختار شش ظلعی منظم رسیدم . نمایش و ارائه یک بسته بندی شاید از سخت ترین مراحل طراحی بسته بندی است . انتخاب متریال مناسب و نحوه ساخت می تواند یک بسته را زیبا و مناسب و یا زشت و نامناسب جلوه دهد . متریالهای مختلفی را بررسی کردم ، شیشه ، چوب ، پلاستیک ، حلب و ... و درنهایت پلکسی گلاس را به عنوان متریالی مناسب (‌هم از لحاظ قابلیت اجرایی و هم از لحاظ نحوه نمایش ) انتخاب کردم . شکل هندسی بسته بندی را برای برش آماده کردم و پس از ساخت 3 ماکت مختلف به شکل دلخواه رسیدم و پس از طراحی چند نمونه لیبل مختلف برای نمایش دادن نام محصول و آطلاعات تغذیه ای و چسباندن آنها بر روی بسته ساخته شده ، توانستم ایده مناسبی را برای ارائه به بخش ایده پردازی دومین جشنواره طراحی بسته بندی با رویکرد صادرات آماده کنم . ( لینک مربوط به تصاویر بسته بندی طراحی شده و توضیحات بیشتر )

 


بسته بندی که در سایت بسته بندیهای دوست داشتنی به آن برخوردم  ، با همین رویکرد به گونه ای دیگر طراحی شده بود .با یک تفاوت بزرگ   " تولید و به بازار عرضه شده بود"


متنی را که طراح این بسته بندی برای معرفی و توضیح چگونگی طراحی و نکات قابل توجه آن نوشته بود خواندم . شاید بتوان حدس زد که بریفی که در اختیار استودیوی طراحی بوده بسیار مشابه آنچه که من برای کار خود تهیه کردم بوده است . نتیجه کار بسیار متفاوت است . متریال انتخابی به خوبی و به بهترین شکل اجرا شده است. خالی از لطف نیست که این بسته بندی را شما هم ببیند و توضیحات طراح آن را بخوانید. شاید روزی ما هم بتوانیم طرحها و ایده های مناسبی را که برای بسته بندی انواع محصولات ارائه می  دهیم  ، تولید و به دست مصرف کنندگان ایران و خارج از آن برسانیم .

 

ایمان آل مظفر | طراح و مشاور بسته بندی

 

 

 


 

طراحی توسط :‌ Backbone Studio  | کشور ارمنستانخوشمزه ترین عسل در کندوی عسل است . اما غیر ممکن است که بتوان یک کندو ی عسل را در بازار خرید البته  این غیر ممکن بود .  طراحان استودیو Backbone Studio  آن را با چوب ساختند و شیشه عسل را در آن مخفی کردند.  لفاف بسته بندی چوبی ساده ولی در عین حال حاوی پیامی از طبیعت ، محیط زیست و طعم خالص است . شما بلافاصله می خواهید آن را باز کنید و مزه آن را بچشید و مهم این است که هیچ زنبور عسلی در آنجا وجود ندارد !

 

 

 

 

 

ترجمه از سایت :‌www.lovelypackage.com

 

 

 

 

         استفاده از مطالب و تصاویر این صفحه فقط با ذکر منبع مجاز می باشد .       

 

 

 

  

 


منتشر شده در دسته : بسته بندی | در تاریخ : 23 آبان 1391 ساعت 0:10 | نظرات (2)

برچسپ :

Share

نظرات :

مینا 28 آبان 1395 ساعت 0:03
بسیار عالی.چطور میشه تهیه کرد

vahid mohammadi 6 بهمن 1392 ساعت 14:33
سلام. عالی بود.

نوشتن نظر :

  • نام :
  • ایمیل :
  • وب سایت :
  • نظر :